SCROLL DOWN

Cilt Çatlakları

Striadistensae olarak da bilinen çatlaklar, mide, göğüs, basen, kalça, bacaklar ve kollarda ortaya çıkan yerleşik çizgilerdir.

 • Bu uzun, ince, dalgalı işaretlere stria da denir. Kollajen, cildi daha elastik yapan proteindir. Ciltte yeterli kollajen bulunmadığında, esneme sırasında izler ortaya çıkabilir. Çatlaklara dermisin (orta doku tabakası) yırtılması neden olur.
 • Çatlaklar vücudun herhangi bir nedenle hızlı büyümesi ve cildin buna ayak uyduracak kadar esnememesi sonucu oluşur. Örneğin, ergenlik veya hamilelik gibi durumlarda, ani kilo alımı esnasında, göğüs implantı ameliyatından sonra, yüksek miktarda steroid kullanımı, vücut geliştirme, zayıf insanlar da bile kadınlarda ve erkeklerde görülebilir.
 • Çatlaklar, farklı renklerde ve zamanla kırmızı veya pembeden morumsu maviye, daha ince, soluk, daha fazla yara izi benzeri çizgilere dönüşürler. Çatlak tedavisinin önemi doğru teşhis ve tedaviyi seçmektir. Doktorunuz bu kusurları teşhis eder ve tıbbi geçmişinize göre bir tedavi planı uygular. Uzun süre oral veya topikal steroid almak veya vücuttaki yüksek kortizol seviyeleri ölçmek için bu tetkikler önemlidir.
 • Çatlakları tedavi etmek için bir dizi tıbbi tedavi mevcuttur. Herkesin yaşam tarzına ve tıbbi geçmişine bağlı olarak farklı bir yaklaşıma ihtiyaç duyulur. Çatlakların tedavisi, esas olarak cildi ve dokuyu onarmaya odaklanır.

 • Topikal tedavi, etkilenen bölgeleri kalınlaştırmak ve yumuşatmak için sağlıklı kollajen oluşturur. Böylece çevredeki ciltle daha iyi uyum sağlar. Vitamin A’dan elde edilen retinoid, çatlak görünümünü iyileştirir. Çatlakların daha normal cilt gibi görünmesini sağlayan kollajenin yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur.
 • Lazer terapileri kollajen üretimini uyarır veya elastikiyeti arttırır. Beyaz çatlakları giderir, rejenerasyonu tetikler. Lazer tedavisi, etkilenen bölgede melanin üretimini uyarır. Ciltteki pigment hücrelerini aktive ederek çatlakların normal cilt tonuyla uyum sağlamasına yardımcı olur.
 • Mezoterapi fibroblastın işleyişini uyarır, kollajen ve elastin üretir. Bu tedavi aynı zamanda çatlak oluşumunu da önler. Mikro-dermopidermik delikler doğal iyileşme sürecine ve dolayısıyla fibroblastik aktiviteye yol açar. Tedavi her türlü çatlak üzerinde etkilidir. Eski çatlaklar yaklaşık yüzde 50 oranında azalır ve yeni çatlaklar daha kolay kaybolur.
 • Mikro iğneleme, kollajen üretimini uyarır, cildin dokusunu geliştirir. Kollajen indüksiyon tedavisi, vücudu kolajen ve elastin üretmesi için uyaran bir tedaviyi ifade eder. Oluşturulan her mikro yaralanma bir iyileşme süreci başlatır. Bu süreç vücudun doğal kollajen ve elastin üretimini artırır.
 • PRP, kanın yüksek konsantrasyonda trombosit içeren kısmıdır. Trombositler, kollajen rejenerasyonuna yardımcı olan büyüme faktörlerinin salınımını uyarır. Ciltteki kollajeni artırmaya, cildi kalınlaştırmaya ve çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
 • Radyofrekans doku sıkılaşmasını uyarır ve çatlakları azaltan ve cilt kalitesini artıran kollajeni yeniler.
 • Lipo-masaj, smoothshape, velasmooth ve kupa tedavisi gibi vakum terapilerine dayalı tedaviler, kan akışını artırarak çatlakları azaltır. Böylelikle vücudun kollajen ve elastin üretimini yüksek oranda uyarır. Cilt dokusunu ve elastikiyetini artırır ve çatlakların görünümünün azalmasını sağlar.
 • Ozon tedavisi oksijenlenmeyi ve hücre yenilenmesini artırır. Kollajen ve elastini uyarır ve ayrıca kutanöz rejenerasyon için sinir dolaşımını yeniden sağlar.
 • Karboksiterapi, kollajeni gözle görülür şekilde onarır ve yeni kollajen oluşturur. Cildi kalınlaştıran ve kollajen matrisini yeniden oluşturarak çatlakların görünümünü iyileştirir. Eski ve yeni çatlaklar için etkili bir tedavidir.
 • Hifu, dünyanın en iyi çatlak tedavisi yöntemlerinden biridir. Hedeflenen enerjiyi özellikle kollajenin üretildiği derin yapısal dokulara iletir. Böylece çatlakları etkili bir şekilde tedavi eder.