SCROLL DOWN

El Gençleştirme

Ellerimiz vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla yaşlanma belirtileri gösterebilir. Güneşten zarar görmüş, kırışmış, damarlı eller sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir.

 • Yüzden sonra vücudun en çok yaşlılık bildiren ikinci kısmı eller, yüz estetiği prosedürlerine rağmen çoğunlukla ihmal edilir. El gençleştirme tedavileri ile gençleşmiş yüzlerle tezatlığı ortadan kaldıracaktır.
 • El yaşlanması öncelikle cilt yapısındaki yağ kaybının bir faktörüdür. Yağ dolgusu ellerin pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. Gençlerin elleri ile yaşlıların elleri hem dokunma hem de görünüş olarak karşılaştırıldığında, bu doğal yağ tabakasının çok bariz bir fark yarattığı ortadadır.
 • Ellerde yağ kaybı yaşlanmayla birlikte doğal bir olaydır. Bu dolgu kaybı, kemikler ve tendonlar daha belirgin olduğundan ve damarları daha görünür hale getirdiğinden kemikli bir görünüme neden olur.
 • Dokulardaki besin eksikliği, doğal kollajenin parçalanmasına ve yağ dokusunun kaybolmasına neden olarak damar ve tendon görünümüne neden olur.
 • İçsel yaşlanma derindeki yumuşak dokuları değiştirir. Cilt elastikiyetini, yumuşak doku hacmini (dermal ve yağ atrofisi) ve dermal vaskülariteyi azaltır. İç yaşlanma belirtileri, belirgin damarlar ve tendonlarla birlikte kırışıklıklar, gevşek ve ince deridir. Bu nedenle bazı insanlar en çok ellerin tonundan, dokusundan ve kırışmasından en çok rahatsız olur.

 • El bakımını ihmal etmeler ve günlük hayattaki yıpranmalar da cilt yaşlanmasını ve pigmentasyonu hızlandırır. Yıllarca güneşe maruz kalmak, pigmentasyon sorunlarının yanı sıra donukluk, leke ve kırışıklıklara neden olur.
 • Yaşlanma, güneşe, kimyasallara ve sigaraya maruz kalmanın ardından epidermal ve dermal katmanları etkiler. Aktinikkeratoz, güneş lentijinleri, noktasal hipopigmentasyon ve güneş purpurası olarak kendini gösterebilir.
 • Ellerin genç görünümünü geri kazandırmak için bir dizi seçenek mevcuttur. Çoğu el gençleştirme tedavisi, pigmentasyon ve cilt yenilemeyi birleştirerek dış yaşlanmaya odaklanır. El gençleştirme, kırışıklıkları ve belirgin damarları azaltırken cildinizin kalitesini ve dokusunu iyileştirir.
 • Tedaviler topikal asitler (A ve C vitamini, ağartma maddeleri, kimyasal peelingler (hafif ve orta peelingler), lazer veya IPL tedavileri, dolgu maddeleri, Hifu, radyofrekans, mezoterapi, PRP, fibrocell gibi birçok tedaviden oluşur.
 • Ellerde hafif kuruluk, damar ve eklemlerin belirgin olduğu yaşlı buruşuk ciltler veya hafif lekelerden ileri yaş ve güneş lekelerine kadar çeşitli tedaviler yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. El cildini etkili bir şekilde gençleştirir.
 • Dolgular ellerde hacim değişimi için uyarlanmıştır. Hacim restorasyonu cilt elastikiyetini artırır. Kırışıklıkların görünümünü azaltır ve yaşlanan eldeki yapıları iyileştirir. El koşulları için en iyi dolgular ihtiyacınıza göre belirlenir.
 • Yaşlanma süreci, hidrasyon, biyomekanik bütünlük ve oksidatif stres koruması için dermal hücre dışı matriste önemli bir rolü olan endojenhyaluronik asidin (HA) tükenmesine neden olur.
 • Hyaluronik asit dolgusu bu tükenmenin yerini alır. Ayrıca kollajen ve otolog yağ replasmanı gibi daha birçok dolgu maddesi vardır. Otolog yağ ile hacim replasmanı ellerde oldukça başarılı sonuçları olan tedavilerdir.
 • Ellerin tonu ve dokusu, güneş, soğuk kış veya kirlilik gibi çeşitli unsurlara yıllarca maruz kaldıktan sonra bozulur. Güneş lekelerinin ve güneş hasarının belirtileri 30’lu yaşların sonlarına doğru fark edilebilir.
 • Ellerin derisi ve arkası donuk görünebilir ve dokunuşta pürüzlü olabilir. Lazer, kimyasal peeling, A vitamini, IPL, mezoterapi, PRP ve benzeri uygulamalar en iyi tedavi veya kombinasyonlardan olacaktır.


Ellerde yaşlanma kollajen ve elastin üretiminin azalmasıyla başlar. Kollajen ve elastin cildin dolgun ve sıkı kalmasına yardımcı olan iki proteindir.

 

 • Cildin altındaki sıkı düğüm ağı gevşedikçe ve ellerin arkasındaki cilt gevşeyip sarkmaya başladıkça elastikiyet azalır. Bu durum kırışıklıkların veya çizgilerin gelişmesine yol açar.
 • Normal yaşlanma cilt altındaki yağ ve diğer dokuların da tükenmesine ve hacim kaybına, kemik ve tendonların daha belirgin hale gelmesine neden olur. Ayrıca bu kamufle edici dokunun kaybolması ve damarların koyulaşması, göze hoş gelmeyen örümcek damarları da ortaya çıkarır.
 • El sorunlarını tam olarak tedavi eden birçok yaşlanma karşıtı tedavi mevcuttur. Gençleştirici lazer, IPL, dermal dolgu, enjeksiyonlar, fibrocell, PRP, mezoterapi, kollajen indüksiyon tedavisi, Hifu, radyofrekans ve diğer gençleştirici tedaviler gibi çeşitli başarılı tedaviler bulunur.