SCROLL DOWN

Kozmetik Bazlı Kimyasal Asit Peeling

PH ayarlayıcıları içeren kozmetik işlemlerle karışım halinde kullanılan kozmetik esaslı kimyasal asit peelingleri de vardır. PH ayarlayıcılar, hafif ve tahriş edici olmamalarını sağlamak için çok asidik değil (düşük pH) veya çok bazik değil (yüksek pH) olmalarını sağlamak için ürünlere eklenen bileşenlerdir.

PH seviyesi düşükten başlar. Asit soymadaki yüksek PH konsantrasyonunda kullanılması yan etkisiye neden olmaz. Kimyasal peelingler genel olarak oldukça asidiktir. Cildi agresif pul pul soyulması için kullanılırken, glikolik asit kozmetik peeling cildin üst katmanını nazikçe pul pul soyulması için yüzdelerde değişmektedir. Bu tip soyma, meyve asidi soyma olarak da adlandırılır.

  • Glikolik asit, şeker kamışı, şeker pancarı ve diğer maddelerden türetilen bir tür alfa-hidroksi asittir. (veya AHA) Glikolik asit, dermisteki fibroblastları uyararak, cildi artan miktarlarda kollajen üretmesi sağlar. Yüzey seviyesinde pigmentasyonu, hafif yaşlanma belirtilerini, ince çizgileri ve güneş hasarını tedavi eder.
  • Laktik asit, süt ürünlerinde doğal olarak bulunur. Ekşi sütten elde edilen ve Kleopatra’nın favorisi olan lanse edilen laktik asit, hücre yenilenmesini uyarır ve hızlandırmaya yardımcı olur. Küçük güneş hasarı, ince çizgiler ve hiperpigmentasyon için faydalıdır.
  • Tartarik asit (üzümden elde edilir) bir antioksidandır. Desmozomların serbest bırakılmasına yardımcı olur. Gözenekleri sıkılaştırmaya, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.
  • Mandelik asit, acı bademde doğal olarak bulunur. Hiperpigmentasyonun tedavisinde yardımcı olur. Bu asit ayrıca yüzeysel kızarıklık ve düzensiz cilt tonunun tedavisinde de etkilidir.
  • Turunçgillerden elde edilen sitrik asit, ölü deri hücrelerinin üst katmanını soyarak, gözenekleri derin temizler. Cilt tonunu eşitler, cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.
  • Salisilik asit, aspirinin ana metaboliti olan salisilatlar olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Salisilik asit cilde uygulandığında cildin ölü hücrelerinin üst tabakadan atılmasına yardımcı olur. Aynı anda kızarıklığı ve şişliği (iltihap) azaltarak çalışır. Sivilceleri azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Yağlı veya akne eğilimli ciltler için çok faydalıdır.

Bu tür kozmetik peelingler, cildi kimyasal peelinglere benzer bir şekilde pul pul soymak için tek başına kozmetik yüz bakımı olarak veya yüz tedavileriyle birlikte kullanılır. Kimyasal peelinglerde ajanların daha zayıf versiyonlarını içerir ve yan etkisi olmayan daha az dramatik sonuçlar veren kozmetik ürünlerle birlikte uygulanmaktadır.

Kozmetik Bazlı Peelingin Amacı Nedir?

Kozmetik bazlı peeling her cilt tipine ve yaşına uygundur. Daha nazik peeling ve soyma tedavisi olarak düzenli uygulandığında ciltte mucizevi değişiklik yaratabilir. Yaşlanma belirtilerini iyileştirir, kollajen yenilenmesini uyarır ve cildi sıkılaştırır. Hiperpigmentasyonu azaltır. İnce çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatır, belirginliğini azaltır. Cilt dokusunu pürüzsüzleştirir, cildin doğal nem faktörünü iyileştirir ve cildi nemli kalmasını sağlar.

Yan Etkileri ve Kontrendikasyonları Nelerdir?

Güneş hassasiyeti olan kişiler kozmetik bazlı peeling tedavisi sırasında SPF 30 veya daha yüksek güneş kremi kullanarak cildinizi güneş yanığından ve güneşin zararlarından korur. Nadir görülen küçük kızarıklıklar, yanma ve kaşıntı, çabuk iyileşen bir miktar kuruluk ve yanma hissi oluşabilir.