SCROLL DOWN

Lazerle Cilt Tedavileri

“Lazer Tedavileri Teknolojinin Güzelliğe Mükemmel Bir Katkısıdır.”

 

Lazer tedavileri bir dizi cilt tedavilerini içermektedir. Çilleri iyileştirir, kırışıklıkları yumuşatır ve cildi dolgunlaştırır. Kılcal damarları, sivilce izlerini, güneş lekelerini ve cilt pigmentasyonunu tedavi eder. Ayrıca istenmeyen aşırı tüy ve batıkları kalıcı bir şekilde yok eden lazer uygulamaları yan etkisi olmayan hızlı ve güvenilir bir tıbbı yöntemdir.

Lazer Tedavileri Nelerdir?

Lazerler dermatolojide 50 yıldır kullanılmaktadır ancak 1980’lerin başlarında ‘Seçici Foto Termoliz’in (ışık ısısıyla seçici tahrip) tanıtılması ile etki alanını genişletmiştir. Tedavi edilmesi zor pek çok cilt sorununu tedavi etmek için kullanılan lazer uygulamaları cilt kromoforlarını (kıla rengini veren melanin pigmentini) seçici bir şekilde hedeflemesine izin vermiştir.

Modern lazerin arkasındaki konsept ışıktır. Bir ışık ampulün aksine, dokuyu seçici olarak yok etmek için ısı üretirken, lazerin ışık frekansını düzenleme yeteneğini ifade eden ‘Seçici Foto Termoliz’ işlemiyle uygulanır. Lazer benzersiz niteliklere sahip dar, yüksek odaklı ve son derece yoğun bir ışık demetidir. Basitçe ‘uyarılmış radyasyon emisyonu ile ışık amplifikasyonu’dur. Atomları veya molekülleri belirli dalga boylarında ışık yaymaları için uyaran ve bu ışığı yükselten, tipik olarak çok dar bir radyasyon ışını üretir.

 Etkili ve Güvenli Lazer Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Lazer tedavileri, tedavi etmek için kullanıldıkları duruma bağlı olarak şu 3 şekilde uygulanır.

  • Ablatif lazer soyma, derinin üst katmanlarını soyar ve alt katmanlardaki hücrelerin çoğalmasını uyarır. Yüzün tamamında kullanılabilir veya özellikli olarak kırışıklıklar ve benzeri diğer kusurları hedef alabilir.
  • Ablatif olmayan lazer tedavileri, cildi soymaz ancak cilt yüzeyinin altında kollajen çoğalmasını uyararak cildin daha dolgun ve daha pürüzsüz bir yapı kazanmasını sağlar.
  •  Seçici lazer tedavileri, pigmentler veya kan hücreleri tarafından özel olarak emilen belirli ışık frekanslarını kullanır. Birkaç seansta lazerden gelen enerji, istenmeyen pigmenti veya kılcal damarları kademeli olarak yok eder.

Her lazer tek bir renk veya dalga boyuna sahip ışık yayar ve bir lazer ışınının rengi dalga boyu ile belirlenir. Renkli ışın üretmeyen kozmetik amaçlı lazerler de bulunur. Bu lazerlerin dalga boyları insan gözünün göremediği kızıl ötesi anlamına gelmektedir. (kırmızı ışıktan daha uzun dalga boyu, 700 nm)

 

Fraksiyonel Lazer Uygulamaları

Her birinin benzersiz etkileri olan sayısız lazer türü ve teknolojisi bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Fraksiyonel Tip Lazer teknolojileri, tedavi edilen bölgedeki cildin yalnızca bir bölümünü tedavi etmek için lazer enerjisini binlerce küçük ışına böler. Piksel piksel zenginleştirilen veya değiştirilen bir fotoğraf görüntüsüne benzer şekilde lazer ışınını binlerce mikroskobik tedavi bölgesine bölerek invazif (cerrahi işlem gerektirmeyen) bir tedavi imkânı sağlar. Fraksiyonel lazer teknolojisi, yaşlanmanın ve güneşe maruz kalmanın etkilerini tersine çevirmede güçlü bir araç haline gelmiştir.

 Fraksiyonel lazerin etki alanları şunlardır;

  • Yüzün gerilmesini sağlar.
  • Kırışıklıkları ve kahverengi lekeleri giderir.
  • Akne ve yara izlerini tedavi eder.
  • Genel olarak cilt kalitesini iyileştirir.

Yeni nesil Thulium Lazer epitel hasarını en aza indirir. Cildin yenilenmesi ve lekelerin giderilmesi üzerinde önemli bir etkisi olan güçlü 1927 nm dalga boyu enerjisine sahiptir. Fraksiyonel Lazer, çil ve leke gibi pigmentasyon lezyonlarının sorunlarını giderir. Yaşlanma ve elastikiyet kaybını iyileştirir. Cilt rengini ve dokusunu iyileştirir, koyulaşmış ten renginin açılmasını sağlar ve pigmentli skarları siler.

 

Q- Switch Lazer Nedir?  

Q-switchmod, Nd: YAG lazer iki dalga boyu üretir; kızıl ötesi aralık 1064 nm artı 532 nm dalga boyunda ikinci ışın. Q-switch lazer çok kısa aralıklı darbelerle, yüksek yoğunluklu bir ışın üretme tekniğini ifade etmektedir. Q switch Nd YAG lazer, dövme silmek için iyi bir tedavi seçeneğidir. Belirli bir dalga boyundaki ışık cilde geçer ve mürekkep tarafından emilir. Sonuç olarak dövmedeki mürekkep küçük parçacıklara ayrılır ve daha sonra vücudun doğal filtreleme sistemleri ile atılırken, mürekkebi çevreleyen cilde zarar gelmez.

Q- Switch Lazerin Etki Alanları Nelerdir?

Nd: YAG (1064nm), lazerifotorejuvenasyonu birleştiren karbon soyma lazeri olarak kullanılır. Karbondioksit nano partikülleri içeren özel bir jel maske ile gerçekleştirilir. Nano jel, cilt katmanlarının derine nüfuz etme ve epidermis hücrelerine bağlanıp, daha sonra artık yağ ve kirli maddeleri dışarı çıkarma yeteneğine sahiptir. Nano saniye darbeli Nd: YAG (1064nm) lazer, karbon parçacıklarını patlatır. Lazer ışını ve karbon nano jel, ölü hücrelerin daha hızlı giderilmesine yönelik birleşik bir etki sağlar. Bu aşamada cildin üst katmanları temizlenir. Bu da akne tedavisi ve ciltteki yağ değişiminin dengelenmesi için iyi bir seçimdir. Lazer ise ölü hücreleri buharlaştırır, kollajen ve elastin oluşumunu uyarır. Patojenik florayı nötralize eder, cilt rengini ve dokusunu yumuşatır. 595, 660 ve 1064 nm dalga boylu çift darbeli Q-anahtarlı Nd: YAG Lazer, yüz ve vücuttaki ince tüylerin ağartılması, rosacea (gül hastalığı), iltihaplı akne ve çillerin tedavisi için idealdir.