SCROLL DOWN

Medikal Tabanli Kimyasal Peeling

Medical tabanlı kimyasal peeling, cildin yüz, boyun ve ellerdeki görünümünü iyileştirmeye yönelik bir prosedürdür.

 • Medikal sınıf peelingler sadece ölü deriyi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda yeni hücre oluşumunu ve kollajen üretimini uyarır. Cildi tazeler ve canlandırır.
 • Medikal tabanlı kimyasal bir cilt soyma, cildi soyan ince bir sıvının cilt yüzeyine uygulanmasıdır. Soyma aktivitesi, tedavi edilen bölgenin hücresel yenilenmesine ve yeniden epitelizasyonuna neden olur. (epitel dokusuyla yarayı örtme işlemi.) 
 • Tıbbi sınıf kimyasal peeling, ölü cilt hücrelerini temizlemek için cilt yenileme işlemidir. Yeni cilt tabakası daha pürüzsüz ve daha canlı görünecektir.
 • Kimyasal peeling cildi derinlemesine soyarak, pul pul dökülmesine daha taze, pak ve daha parlak bir cildin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Cilde uygulanan kimyasal çözelti, cildin soyulmasına ve ölü cilt hücrelerinin temizlenmesini sağlar. İnce çizgiler, hiperpigmentasyon ve istenmeyen çillerin güvenli ve etkili bir şekilde giderilmesine neden olur.
 • Kimyasal yüz peeling, ince çizgileri dolgunlaştırır ve yumuşatır. Yüzeysel kusurları, yaşlılık lekelerini, hafif güneş hasarını ve diğer cilt renk değişimlerini en aza indirir. Cildin tonunu ve dokusunu iyileştirir, sivilce izlerinin görünümünü azaltır. Cildin daha pürüzsüz, daha az kırışık ve eşit renktegörünmesini sağlar.
 • Dermatologlar kimyasal peelingi, sivilce, cilt yaşlanması, kaz ayakları ve gözyaşı olukları, geniş gözenekler, rozasea, hiperpigmentasyon ve yara izi gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanmaktadır.

3 tip medikal tabanlı kimyasal soyma bulunur.

 • Yüzeysel soyma
 • Orta derinlikte soyma
 • Derin soyma

Yüzeysel ve orta dereceli kimyasal peelingler genellikle güvenlidir. Kalıcı değildirler ve tekrarlanmaları gerekir. Daha derin kimyasal peeling daha risklidir, daha uzun ömürlüdür ve genellikle tekrar edilmeleri gerekmez. En iyi kimyasal soyma, kişinin cilt tipine ve rengine bağlı olacaktır.

Yüzeysel Medikal Tabanlı Kimyasal Peeling

 • Yüzeysel kimyasal peelingler, cilt sorunları, sadece cildin üst katmanını etkilediğinde önerilir. Yüzeysel kimyasal peeling, ‘stratum korneum’u etkiler ve granüler tabakada penetrasyonu durdurur. Stratum corneum’dan bazal tabakaya nüfuz edebilir.
 • Yüzeysel kimyasal peeling, hafif ila orta dereceli dokusal kusurlar, rhytid (bir tür kırışıklık), diskromi (renk değişimi) ve akne lezyonları için daha uygundur. Penetrasyon derinliğinden bağımsız olarak sağlıklı hücresel dönüşümün korunmasına, ‘kollajen ve glikozaminoglikan’ üretiminin uyarılmasına yardımcı olur.
 • Yüzeysel kimyasal peelingler cildin daha derin katmanına nüfuz etmez, daha düşük yan etki riski ve daha hızlı iyileşme süresi içerir. Cilt üzerinde diğer peelinglere göre çok daha yumuşaktır.
 • Kişinin sonuçları görmesi için 3 ila 5 profesyonel uygulama gerekebilir. Her 2 ila 5 haftada bir peeling yapabilir. Peelingler sonrası iyileşme süresi yaklaşık 1 ila 7 gün sürer. Cilt iyileşirken yeni cildi korumak için tedaviden sonra güneş kremi kullanmak önemlidir.
 • Kimyasal soyma sırasında dermatolog, asidi önce çene, burun ve yanaklar gibi cildin daha kalın bölgelerine sürer. Ardından göz ve ağız çevresindeki daha ince bölgelere uygular.
 • Yüzeysel kimyasal peeling sivilce, cilt gençleştirme, cilt aydınlatma ve gözenekleri küçültme için ideâl bir peelingtir. Bu tedavi boyun, eller ve vücut için uygundur. Yüzeysel soyma, daha sağlıklı cildi ortaya çıkarmak için en üst katmanı (epidermis) kaldırır.
 • Çözelti cilde uygulanır ve birkaç dakika bekletilir. Yüzeysel kimyasal peeling daha koyu cilt tipleri için güvenlidir. Ciltte birkaç saat gerginlik hissedilebilir, etkilerini sürdürmek için düzenli tedavi gerekir.

Orta Derinlikte Kimyasal Peeling

 • Orta derinlikte kimyasal peeling için kullanılan kimyasallar, cilt hücrelerini, hem cildin dış tabakasından (epidermis) hem de orta deri tabakasının (dermis) üst kısmından uzaklaştıracaktır.
 • Kimyasal soyma için sıklıkla kullanılan ajanlar arasında TCA (trikloroasetik asit) ve glikolik asit bulunur. İnce ve derin kırışıklıklar, güneşten zarar görmüş ciltler, hiperpigmentasyon, küçük akne izleri ve düzensiz cilt rengi için orta derinlikte kimyasal peeling önerilir.
 • Orta derinlikte kimyasal peelingler, cildin yüzeyine en yakın ikinci katman olan ‘papiller dermise’ ulaşacaktır. Bu tür kimyasal peelingler tedaviden yaklaşık 48 saat sonra daha da kötüleşecek olan şişliklere ve kabarcıklara neden olabilir. İyileşmesi yaklaşık 7 ila 14 gün sürer. Dermatolog bir çözelti ve antiviral bir ilaç sağlar. Tavsiye edildiği gibi kullanılması ve iyileşme sırasında güneşe maruz kalınmaması gerekir.
 • Trikloroasetik asit kullanıldığında ciltte bir miktar kızarıklık, batma ve pullanma yaşanır, semptomlar derin güneş yanığına benzerdir. Bu kimyasallar cildinizi beyazlatmasa da bazı renk değişiklikler oluşabilir. Güneşten uzak durmanız ve o taze yeni cilt katmanını korumak için birkaç ay güneş kremi kullanmanız tavsiye edilir.
 • Orta derinlikte kimyasal peeling, ince çizgileri ve hafif skarları azaltmak, güneş hasarı ve yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları tedavi etmek, yaşlılık lekelerini, çilleri ve melazmayı azaltmak, sivilceleri tedavi etmek ve genel cilt sağlığını iyileştirmek için ideâl tedavilerdir. Cilt lekelerini, renk düzensizliklerini, kahverengi lekeleri tedavi eder.
 • Ek olarak skar izlerinin ve belirli kanser öncesi cilt büyümelerini Cilt daha sonra birkaç gün kahverengiye veya kırmızıya dönebilir, soyulmanın etkisini korumak için tedavinin her 6 ila 12 ayda bir tekrarlanması önerilir.

 

 • Orta derinlikte kimyasal peelingler, cilt renginin ve dokusunun düzgünlüğünü iyileştirerek genç bir cilt dokusu oluşturmak için kullanılır. Kimyasal peelingin yoğunluğuna bağlı olarak kırışıklıkların görünümünü, güneşin verdiği hasarı iyileştirir.

 Derin Kimyasal Soymalar

 • Lazer tedavileri genellikle cildin daha derin katmanlarında derin kimyasal peelinglere kıyasla daha iyi sonuçlar verir. Kimyasal derin peeling, orta ila şiddetli güneş hasarı, orta ila şiddetli kırışıklıklar ve orta ila şiddetli hiperpigmentasyon gibi cilt sorunlarında kullanılabilir. Kimyasal derin soyma işleminden sonra, müşteri evde kalmalı ve 10 ila 14 gün antiviral ilaç kullanmalıdır. 3 ila 6 ay güneşe maruz kalmaktan kaçınmalıdır.
 • Tıbbi derin kimyasal soyma, cildin daha derin katmanlarını etkiler. Herhangi bir ağrıyı uyuşturmak için lokal anestezi ve sakinleştirici gerekebilir. Solüsyon yüze sürülür ve cilde bağlı olarak 30 dakika veya daha fazla bekletilir. Kalp ve kan basıncı izlenir çünkü kullanılan kimyasal (fenol) kalbinizi ve böbreklerinizi etkileyebilir.
 • Tedavi genellikle hastanelerde yapılır, işlem sonrası cilt soyulmaya başlar. Birkaç gün biraz kızarıklık ve rahatsızlık hissedilir. Şişlik 2 haftaya kadar sürebilir ve kızarıklık 3 aya kadar devam edebilir. Derin tıbbi sınıf kimyasal peeling genellikle cildi aydınlatır. Bu nedenle daha koyu ciltler için uygun değildir. Uzun süreli etkilere sahiptir ve genellikle tekrarlanmasına gerek yoktur.
 • Dermatolog, cildin günde 4 ila 6 kere özel bir solüsyonla yıkanmasını, ardından 14 gün merhem sürülmesini ve kalın bir nemlendirici kullanılmasını önerecektir.
 • Derin bir tıbbi kimyasal peeling olan bir kişi işlemden sonra en az 14 gün makyaj kullanmamalıdır. Nadir durumlarda görme bozuklukları, hafif eritem (kızarıklık), hafif ödem (şişme), hafif kabuklanma veya virüs taşınırsa herpes (uçuk) yaşanabilir.

“En İyi Kimyasal Peeling, Kişinin Tipine ve Ten Rengine Bağlı Olacaktır.”

Dermatologlar, en iyi soyma türüne karar vermek için Fitzpatrick ölçeğini kullanır. Ölçek, cildi 6 türe sınıflandırır:

 1. Her zaman yanan ve asla bronzlaşmayan beyaz cilt. Çoğunlukla pembemsi beyaz, çok açık ince dokulu cilt, kırmızı veya sarı saç, çilli ciltler, mavi gözlü kişiler.
 2. Genellikle yanan ve kolayca bronzlaşmayan beyaz cilt. Normal, beyaz pembe renkli, açık tenli, kırmızı veya sarı saçlı, mavi, ela veya yeşil gözlü kişiler.
 3. Krem beyazı, (herhangi bir göz veya saç rengiyle bağlı olmaksızın) açık ten, hafif yanabilen ve kolay bronzlaşabilen daha koyu beyaz bir cilt. Kolayca bronzlaşan sarımsı ten rengi normal ciltli kişiler.
 4. Kahverengi, tipik akdeniz kafkas cildi. Nadiren yanan ve kolay bronzlaşan orta kahverengi ciltli kişiler.
 5. Çok nadiren yanan ve çok bronzlaşan koyu kahverengi Koyu kahve, orta doğu cilt tipleri kişiler.
 6. Yanmayan ve çok kolay bronzlaşan siyah tenli ciltli kişiler için uygulanır.

Tip 1, 2 veya 3 olan kişiler, kimyasal soyulmaya bağlı olarak cildin renginde değişim veya skar izine neden olma riski daha düşüktür. Bu, her tür soymanın güvenli olabileceği anlamına gelirken, tip 4,5  veya 6 cilde sahip kişilerde, daha açık cilt lekelerine veya skar izlerine neden olan bir soyulma riski daha yüksektir. Yüzeysel kimyasal peelingler genellikle bu sorunlara neden olmaz.

Kimyasal Asit Peeling Türleri

 • Kimyasal asit peelingler, Glikolik asit, Salisilik asit, Laktik Asit, Fitik Asit, Retinoik Asit gibi farklı asit türlerini içerebilir. Bunlar yüzeysel bazlı asit soyulmalarıdır.
 • Orta derinlikte soymada kullanılan Trikloroasetik Asit (TCA) ve derin kimyasal peelinglerde kullanılan Fenol, aynı zamanda karbolik asit (en agresif, derin kimyasal soyma) olarak da bilinir.
 • Alfa hidroksi asitler, salisilik asit, retinoidler ve harmanlanmış asit soyucular şu anda en yaygın olarak kullanılan yüzeysel- soyma Beta-hidroksi asitlere salisilik asit bir örnektir. Özellikle akne eğilimli ciltler ve genişlemiş gözenekler için faydalıdır.
 • Orta derinlikte peeling soymada kullanılan en yaygın bileşen yüzde 20-35‘e kadar konsantrasyonlarda uygulanabilen trikloroasetik asittir (TCA). TCA daha önce daha yüksek konsantrasyonlarda kullanılmış, ancak hastalarda kabul edilemez bir skar oranına yol açmıştır.
 • Orta derinlikte bir soymanın etkinliği, yüzeysel soyma gibi diğer kimyasallarla birleştirilerek geliştirilebilir. Akne izleri, daha derin kırışıklıklar ve eşit olmayan cilt rengi, tümü orta kimyasal bir soyma ile tedavi edilebilir.
 • Fenol; güçlü kimyasal ajan, derin cilt peelinglerinde faydalıdır. Fenol tipik olarak daha derin soymada kullanılır, orta derinlikte soymak için küçük miktarlarda bulunabilir. Fenol kimyasal peeling, genellikle derin kırışıklıklar ve akne izleri, pigmentasyon değişiklikleri için kullanılan en sert soymadır.
 • Fenol soymanın amacı; düzensiz doku, yaşlanmış ve kırışmış cildin görünümünü iyileştirmektir. Phenol Peel, yara izleri, düzensiz cilt tonu, dokusu, ince çizgiler ve kırışıklıklar ve yüzdeki cilt gevşekliği gibi endişeleri giderir.

Peelinglerde bulunan bazı kimyasal maddeler, dermatoloğun ‘buzlanma’ olarak adlandırabileceği beyaz bir kaplama oluşturmasına neden olur. 3 düzeyde buzlanma oluşur. Kırmızı ten üzerinde beyaz kaplama, altında kızarıklık olan beyaz bir kaplama veya neredeyse hiç kızarıklık olmaksızın beyaz bir kaplama oluşabilir. Buzlanma, soymanın son aşamasıdır. Buzlanmanın varlığı ve derecesi, hekim için soymanın ne kadar etkili olduğunu görmesine yardımcı olur.
 

Kimyasal Peelingin Amacı Nedir?

Kimyasal peelingin dermatologlar sivilce, genişlemiş gözenekler, yara izi, kızarıklık, rozecea (gül hastalığı), hiperpigmentasyon gibi cilt rahatsızlıkları tedavi eder. Cildi pürüzsüzleştirmek, lekeleri ve pigmentasyonu azaltmak, ince çizgileri azaltmak, yaşlılık lekelerinin görünümünü iyileştirmek için kimyasal peeling kullanabilirler.

Yan Etkileri ve Kontrendikasyonları Nelerdir?

Kimyasal peelingin hafif yan etkileri olabilir. Kızarıklık, ciltte geçici koyu lekeler, kalıcı olarak hafifleşmiş cilt renk kaybı, çok nadir görülen skar izi olası yan etkilerdir.

Kimyasal peeling kontrendikasyonları; bazı cilt pigment sorunları olan kişilerde, yüz siğilleri veya yüz cilt enfeksiyonu, ciltte yara izi geçmişi olan kişiler (özellikle keloid), reçeteli akne tedavileri (izotretinoin) kullanan kişiler, yüksek hiperpigmentasyon riski nedeniyle koyu pigmentli kişiler, dermatit, rosacea (gül hastalığı), çok kuru cilt gibi cilt rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir.

Kozmetik Bazlı Kimyasal Asit Peeling

PH ayarlayıcıları içeren kozmetik işlemlerle karışım halinde kullanılan kozmetik esaslı kimyasal asit peelingleri de vardır. PH ayarlayıcılar, hafif ve tahriş edici olmamalarını sağlamak için çok asidik değil (düşük pH) veya çok bazik değil (yüksek pH) olmalarını sağlamak için ürünlere eklenen bileşenlerdir.


PH seviyesi
düşükten başlar. Asit soymadaki yüksek PH konsantrasyonunda kullanılması yan etkisiye neden olmaz. Kimyasal peelingler genel olarak oldukça asidiktir. Cildi agresif pul pul soyulması için kullanılırken, glikolik asit kozmetik peeling cildin üst katmanını nazikçe pul pul soyulması için yüzdelerde değişmektedir. Bu tip soyma, meyve asidi soyma olarak da adlandırılır.

 • Glikolik asit, şeker kamışı, şeker pancarı ve diğer maddelerden türetilen bir tür alfa-hidroksi asittir. (veya AHA) Glikolik asit, dermisteki fibroblastları uyararak, cildi artan miktarlarda kollajen üretmesi sağlar. Yüzey seviyesinde pigmentasyonu, hafif yaşlanma belirtilerini, ince çizgileri ve güneş hasarını tedavi eder.
 • Laktik asit, süt ürünlerinde doğal olarak bulunur. Ekşi sütten elde edilen ve Kleopatra’nın favorisi olan lanse edilen laktik asit, hücre yenilenmesini uyarır ve hızlandırmaya yardımcı olur. Küçük güneş hasarı, ince çizgiler ve hiperpigmentasyon için faydalıdır.
 • Tartarik asit (üzümden elde edilir) bir antioksidandır. Desmozomların serbest bırakılmasına yardımcı olur. Gözenekleri sıkılaştırmaya, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.
 • Mandelik asit, acı bademde doğal olarak bulunur. Hiperpigmentasyonun tedavisinde yardımcı olur. Bu asit ayrıca yüzeysel kızarıklık ve düzensiz cilt tonunun tedavisinde de etkilidir.
 • Turunçgillerden elde edilen sitrik asit, ölü deri hücrelerinin üst katmanını soyarak, gözenekleri derin temizler. Cilt tonunu eşitler, cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.
 • Salisilik asit, aspirinin ana metaboliti olan salisilatlar olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Salisilik asit cilde uygulandığında cildin ölü hücrelerinin üst tabakadan atılmasına yardımcı olur. Aynı anda kızarıklığı ve şişliği (iltihap) azaltarak çalışır. Sivilceleri azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Yağlı veya akne eğilimli ciltler için çok faydalıdır.

Bu tür kozmetik peelingler, cildi kimyasal peelinglere benzer bir şekilde pul pul soymak için tek başına kozmetik yüz bakımı olarak veya yüz tedavileriyle birlikte kullanılır. Kimyasal peelinglerde ajanların daha zayıf versiyonlarını içerir ve yan etkisi olmayan daha az dramatik sonuçlar veren kozmetik ürünlerle birlikte uygulanmaktadır.

Kozmetik Bazlı Peelingin Amacı Nedir?

Kozmetik bazlı peeling her cilt tipine ve yaşına uygundur. Daha nazik peeling ve soyma tedavisi olarak düzenli uygulandığında ciltte mucizevi değişiklik yaratabilir. Yaşlanma belirtilerini iyileştirir, kollajen yenilenmesini uyarır ve cildi sıkılaştırır. Hiperpigmentasyonu azaltır. İnce çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatır, belirginliğini azaltır. Cilt dokusunu pürüzsüzleştirir, cildin doğal nem faktörünü iyileştirir ve cildi nemli kalmasını sağlar.

Yan Etkileri ve Kontrendikasyonları Nelerdir?

Güneş hassasiyeti olan kişiler kozmetik bazlı peeling tedavisi sırasında SPF 30 veya daha yüksek güneş kremi kullanarak cildinizi güneş yanığından ve güneşin zararlarından korur. Nadir görülen küçük kızarıklıklar, yanma ve kaşıntı, çabuk iyileşen bir miktar kuruluk ve yanma hissi oluşabilir.

Environ Cool Peeling

Environ Cool Peel Teknolojisi, cilt soyma konseptinde devrim niteliğinde bir yaklaşımdır.

Ömür boyu daha sağlıklı ve pürüzsüz görünen bir cilt oluşmasını sağlar. Environ sistemi, cildin ihtiyacını karşılamak için çeşitli peeling seçenekleri sunar. Environ, asit solüsyonu yerine daha kalın asidik kremlerin üretimine öncülük etmiştir. Environ cool peel® sistemi, mevcut en güvenli ve en etkili soymayı sağlayacaktır.

Environ Asit Krem Peeling Soyma  (LACM)

Krem peeling, ciltte daha uzun süre kalabilen düşük konsantrasyonlarda laktik asit içerir ve yüksek konsantrasyonlardaki asitlerle aynı etkiyi sağlamaktadır.

Environ Cool Peel agresif asitler yerine tekrarlayan tedavilere, hafif ve daha düşük konsantrasyonda laktik asit kullanan yeni, modern bir yüz peeling tekniğidir. Daha sağlıklı bir cilt elde etmenin, nazik ama etkili bir yoludur. Cildi nemlendirmek ve arındırmak için ideâldir. Taze ve genç cildi ortaya çıkaran hücresel soyulmayla dökülmesini uyarır. Özellikle genişlemiş gözenekler yara izi, pürüzlü doku, güneş hasarı, kırışıklıklar ve ince çizgiler, akne ve rozacea tedavisinde etkilidir. Cool peel uygulaması 6 seans olarak önerilir.

Environ Retinol Peeling Tedavisi

Environ Retinol peeling uygulaması gelişmiş bir tedavidir ve yalnızca Environ Vitamin Step Up System kullanıldıktan sonra önerilir.

Bu tedavi, Environ Vitamin A tedavisinin en üst seviyelerine ulaşan kişiler için tasarlanmıştır. Retinol, A Vitamininin son derece aktif bir şeklidir. Pigmentasyon, yara izi, çizgiler, kırışıklıklar ve çatlaklar gibi inatçı cilt koşullarını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu yüksek maksimum A vitamini seviyeleri ile cilt hücrelerini normalleştirmeye ve onarmaya yardımcı olur. Sebum üretimini dengeler, cildin her katmanını doldurur. Pigmentasyonu ve düzensiz cilt tonunu azaltır. Retinol soyma cildi gençleştirmek, nemlendirmek ve tazelemek için ideâl bir tedavidir.
Environ Alpha Hidroksi Peeling Tedavisi

Alfa Hidroksi Asitler (AHA’lar) tıkanık, güneşten zarar görmüş ve hassas ciltler için önerilir.

Tedavi pul pul soyulmayı uyarır, cildi vitaminlerin daha iyi nüfuz etmesi için hazırlar. Cildin asit tabakasını destekler, bakteri oluşumunu en aza indirir. Cildi iyileştirir ve pürüzsüzleştirir. Tedavi, kalınlaşmış foto hasarlı cilt, yağlı, kalın cilt, akne,  tıkalı cilt ve doku sorunları olan ciltler için önerilir. Bu peeling tedavisi, düşük Ph AHA’larla cildin pul pul soyulmasını sağlar. Cildin yüzeyini aydınlatır, pürüzsüzleştirir ve düzeltir. 6 seanslık tedavi önerilir.

Environ C Vitamini Canlandırıcı Peeling Cilt Bakımı

Environ C Vitamini canlandırıcı peeling uygulaması tüm cilt tipleri için uygundur.
Bu gelişmiş cilt bakımı tedavisi, Vitamin A, C ve antioksidan içeren oldukça etkili Environ cilt bakımı ile uygulanmaktadır.

Medikal sınıf yüz peeling tedavisi, kollajen üretimini artırır, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Cilt tonunu eşitler ve pigment lekelerini en aza indirir. Tedavi, gözle görülür şekilde yaşlanma belirtileriyle savaşmaya ve sorunlu cildi dengeler. Yara izlerinin görünümünü azaltmaya ve güneş hasarını onarmayı sağlar. Pürüzsüz cilt görünümünü, daha sıkı, daha parlak ve ışıltılı bir cilde sahip olmaya yardımcı olur.

Environ Peel Tedavisinin Amacı Nedir?

Environ peel tedavisi ömür boyu daha sağlıklı bir cilt elde etmenin, cildi onarmanın, yaşlanmanın gözle görülür belirtileriyle savaşmanın, pigmentasyonu ve eşit olmayan cilt tonunu azaltmanın etkili bir yoludur.

A, C vitamini ve antioksidanların yüksek konsantrasyonu, tüm cilt problemlerini dengeler. Cildi nemlendirir ve güzelleştirir. Cildin kademeli olarak yüksek A vitamini dozlarından yararlanmasını sağlar. Herhangi bir reaksiyon yaşamadan sağlıklı genç görünümlü bir cilt elde etmeye yardımcı olur.

Yan Etkileri ve Kontrendikasyonları Nelerdir?

Environ peel tedavisi A vitamininin gücünü arttırmak hafif reaksiyonlara neden olabilir. Hassas ciltlerde minimum yan etki ile pullanma oluşabilir. Evde bakım ürünleri tedavilerden önce ve sonra uygulanmalıdır. Güneşten korunma önerilir.