SCROLL DOWN

Proloterapi

Proloterapi, rejeneratif enjeksiyon tedavisi veya proliferasyon tedavisi olarak da bilinen alternatif bir tedavidir. Normal hücrelerin ve dokuların büyümesini desteklemek için birkaç tedavi seansı uygulanır. Bu tedavi sırasında ağrılı, dejenere olmuş tendon, eklemler, bağlar ve bitişik eklem boşlukları hedef alınır. Proloterapi, bu bölgelere küçük miktarlarda tahriş edici bir çözelti uygulayan, cerrahi olmayan bir rejeneratif enjeksiyon tekniğidir.

Proloterapi kavramı binlerce yıl öncesine dayanır ve farklı proloterapi türleri vardır. Ancak bunların hepsi vücudu kendini onarması için uyarmayı amaçlamaktadır. Proloterapi cerrahi bir tedavi değildir. Rejeneratif eklem enjeksiyonu veya ameliyatsız bağ ve tendon rekonstrüksiyonu olarak da bilinir. En yaygın olarak sırt, dizler, kalçalar, omuzlar, diğer eklem ve bağlar gibi alanlarda kullanılır. Dejeneratif disk hastalığı veya artrit gibi kronik rahatsızlıkları olan kişiler, ağrılarını hafifletmek için kullanmak isteyebilirler.

Proloterapi, vücudun iyileşme tepkisini tetikleyen potansiyel bir tahriş edici içeren bir enjeksiyondur. Aktif edildiğinde vücut eklemdeki hasarlı bağları güçlendirmeye ve onarmaya başlar. Zamanla bağların güçlenmesi eklemi stabilize etmeye yardımcı olur. Eklem daha iyi desteklendikten sonra ağrı ortadan kalkabilir.

Bize Ulaşın!

Proloterapi, Doğal Kalıcı Bir Tedavidir.

Ağrıyı azaltmak için vücudun kendini onarmasına dayanır. Ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçlar sadece geçici rahatlama sağlar. Cerrahi seçenekler her zaman eklemi tam olarak stabilize etmeyebilir.

Proloterapi tedavisi, bel ağrısı, tendinit, dizosteoartriti için faydalıdır. Genellikle yaralanma bölgesinde etkili olmak için birkaç atış gerektirir. 3 ila 6 ay boyunca seans başına 4 ila 15 atış gerekebilir. Doktorunuzun röntgen veya diğer görüntüleme sonuçlarını incelemesi gerekebilir. Görüntüler, yaralanmanın yeri ve ciddiyeti göz önüne alındığında prosedürün uygulanabilir olup olmadığına karar vermeye yardımcı olacaktır.

Proloterapi Tedavisinin Amacı Nedir?

Proloterapi tedavisi, ağrı ve sertliği azaltır. Eklemin gücünü, işlevini ve hareketliliğini iyileştirir. Bağlar ve diğer dokuların gücünü artırır, eklemleri güçlendirir, bunlarda da ağrının azaldığı anlamına gelir. Ayrıca sırt ve eklemlerin genel hareketini ve işlevini iyileştirir. 

Süre ve Seans Sayısı Nedir?

Tipik Proloterapi tedavisi ayda birdir. Bazı durumlarda 4 ila 6 haftalık aralıklarla 1 ila 2 tedavi gerekir. Bir tedavi süreci için tipik zaman çerçevesi 4 ila 6 aydır. Ortalama bir kişinin 3 ila 6 seansa ihtiyacı olabilir. Eklem rejenerasyonu için 12 ay boyunca ayda bir tedaviye ihtiyaçları vardır.

Proloterapi Tedavisi Kimlere Uygun Değildir? Yan Etkileri Nelerdir?

Proloterapi tedavisi genellikle hafif yan etki, enjeksiyon bölgesinde geçici şişlik, ağrı, uyuşma veya tahriş oluşabilir. Etkilenen eklem daha iyi olmaya başlamadan önce daha kötüleşmiş hissedilebilir. Nadir durumlarda, en kötü yan etki enfeksiyon oluşması bu da antibiyotiklerle kolayca tedavi edilir.

Lokal apse, kanama bozuklukları, antikoagülan ilaç kullanan kişiler, proloterapi maddesine bilinen alerji, akut enfeksiyonlar, septik veya akut gut artriti, akutkırık olan kişilere uygun olmayabilir.

“Cerrahi bir tedavi olmayan Proloterapi en yaygın sırt, dizler, kalçalar, omuzlar, diğer eklem ve bağlar gibi alanlarda kullanılır. Eklemin gücünü, işlevini ve hareketliliğini iyileştirir.”