SCROLL DOWN

HIRUDO TERAPİSİ - SÜLÜK TEDAVİSİ

Sülük tedavisi eski bir tıbbı tekniktir. Hirudoterapi, iltihaplar, osteoartrit ve ameliyat sonrası gibi çeşitli hastalıklar üzerindeki olası etkileri için birçok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Hirudo Medicinalis sülükler arasında en geniş terapötik kullanıma sahiptir. Sülükler, 20’den fazla tanımlanmış biyoaktif madde salgılar. Analjezik, antiinflamatuar, trombosit inhibitörü, antikoagülan trombin düzenleyici fonksiyonların yanı sıra hücre dışı matriks bozucu ve antimikrobiyal etkilere sahiptirler.

Hirudo terapinin faydaları, sülüklerin tıkalı bir flepten kan çekmesinin doğrudan dekonjestan etkisi ile sınırlı değildir. Klinik yararın büyük bir kısmı, sülük çıkarıldıktan sonraki 24 ila 48 saat boyunca ısırık yarasından meydana gelen, nazikçe devam eden sızıntıya bağlı olabilir. Bu sürekli dekompresyon, artmış oksijenasyonun, yara iyileşmesinin ve en önemlisi, flepile alıcı yatak arasında kollateral venöz bağlantıların geliştiği bir köprüleme dönemi sağlar.

Hirudo terapinin tekniği etkilidir, uygulaması kolaydır. Bazı hastalıklar için etki modları aydınlatılmıştır. Sülükler apse, artrit, glokom, miyastenia gravis, tromboz ve bazı venöz bozuklukların tedavisine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Tıbbi sülükler plastik cerrahide ve bazı kan dolaşımı problemlerinde de kullanılabilir. Sülük tedavisi, osteoartritli kişilerde ağrıyı, sertliği ve eklem fonksiyon bozukluğunu azaltır.

Bize Ulaşın!

Sülük Tedavisi;

  • Baş ağrısından hemoroide kadar her şeyi tedavi edebilir.
  • Kronik cilt hastalıkları, göz hastalıkları,
  • Kas-iskelet sistemi hastalıkları,
  • Jinekolojik rahatsızlıklar ve lokal konjestif durumları tedavi eder.

Sülük tedavisinin en yaygın endikasyonları, varisli damar, ağrılı baldır kası, septik yara, iyileşmeyen ülser, iltihaplanma, sinüzit, farenjit, saçkıran, kloazma, egzama, sedef hastalığı, vitiligo gibi cilt bozuklukları ile osteoartrit (kireçlenme) ve hipertansiyondur.

Sülük (Hirudo) Tedavisinin Amacı Nedir? 

Sülük (Hirudo) tedavisi varis, dolaşım problemleri, kronik cilt hastalıkları, göz hastalıkları, kas iskelet hastalıkları, jinekolojik rahatsızlıklar, bağışıklık sistemi bozuklukları, tendinit ve ağrı tedavilerinde kullanılır.

Süre ve Seans Sayısı Nedir?

Sülük (Hirudo) etkilenen bölgeye yapıştığı süre 15 ila 60 dakika arasında değişebilir. Maksimum süre ve seans, uygulanan sülük sayısı ve uygulama süreleri hekimin ve hastanın durumuna ilişkin klinik değerlendirmesine bağlı olarak değişir.

Sülük Tedavisi (Hirudo) İçin Kimler Uygun Değildir? Yan Etkileri Nelerdir?

Sülük (Hirudo) tedavisi sırasında ağrı, lokal kaşıntı, hipotansiyon, enfeksiyon, alerjiler, sepsis, yara izi ve hafif ateş olabilir. Vücudun belirli bölgeleri, özellikle karaciğer, dalak, mide, bağırsak ve kalça çevresi gibi karın bölgesi gibi sülük uygulaması için kontrendikedir. Sülük tedavisi, belirli tıbbi durumların ve hastalıkların tedavisinde kontrendikedir. Kanamalı hastalıklar, gebelik, şiddetli anemi, hipotansiyon, genel yorgunluk, sülük alerjisi, yüksek ateş, bağışıklığı baskılanmış hastalara önerilmez.

Sülükler apse, artrit, glokom, miyastenia gravis, tromboz ve bazı venöz bozuklukların tedavisine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Tıbbi sülükler plastik cerrahide ve bazı kan dolaşımı problemlerinde de kullanılabilir.”