SCROLL DOWN

Vakum Kupa - Kuru Kupa Terapisi

Kupa terapisi, cildinize birkaç dakikalığına özel kapların yerleştirildiği ve alttaki dokuyu çekerek emmeyi sağlayan eski bir alternatif terapi şeklidir. Kaplardaki emiş, cildin ve yüzeysel kas tabakasının hafifçe bardağa çekilmesine neden olur. Emme, dokuları kaldırarak, tedavi edilen bölgede kanın daha yoğun bir şekilde dolaşmasına yardımcı olur. Organ kanı emilimi, organ ısınması ve organ nem kaybına neden olur. Emildikten sonra hasta rahatlarken bardaklar genellikle yaklaşık 10 dakika yerinde bırakılır.

Acı ve kupalama arkasındaki felsefe şudur: “Durgunluk olduğu yerde bir acı olacaktır. Durgunluğu giderirseniz acıyı da giderirsiniz.” Kuru kupa tedavisi, ağrı, iltihaplanma, kan akışı, rahatlama ve esenlik sağlayan bir tür derin doku masajı olarak yardımcı olur. Ağrı, yaşamsal enerjinin, yaşamsal sıvıların, lenflerin, balgam ve kandaki tıkanıklık, durgunluk ve tıkanmadan kaynaklanır. Ağrı hastalığın özü ise, vücuttaki tıkalı veya düzensiz akışın bir sonucudur. Bu nedenle kupa terapisi, vücudun doğal enerji akışını eski haline getirmek için tıkanıklığı çözmenin bir yöntemidir.

Akciğerler için kuru kupa yapmanın faydaları, soğuk algınlığından kaynaklanan tıkanıklık veya kişinin astımını kontrol etmeye yardımcı olmasıdır. Solunum koşullarını iyileştirme, kuru kupanın kullanıldığı en yaygın durumlardan biridir.

Kupa terapisinin etkisi, cilt ve dolaşım sistemi üzerinde detoksifiye sağlarken, üç ila beş uygulamadan sonra cilt renginde gözle görülür bir iyileşme olur. Toksinleri giderir, damarlar ve arterlerdeki kan akışını iyileştirir. Kupa çekme kas spazmlarını hafifletir. Hacamat ayrıca sindirim sistemini de etkiler. Faydaları arasında, hızlanmış metabolizma, kabızlıktan kurtulma, sağlıklı bir iştah ve daha güçlü bir sindirimi sayabiliriz.

Kuru hacamat iyileşmeyi destekler ve yaygın olarak ağrılı kaslar için kullanılır. Ayrıca sırt ve boyun ağrısı, akne ve kurdeşen gibi cilt hastalıkları, kolesterolü düşürmek, migren, diz artriti, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmek için de kullanılır.

Kuru Hacamatın (Vakum Kupa Terapisi) Amacı Nedir?

Kuru hacamat amacı, kas ağrısı ve gerginliği ile boyun ve omuz ağrısını giderir. Eklem hareketinde azalma, spor yaralanmaları ve hareket performansını iyileştirir. Baş ağrıları, sırt ağrısı ve siyatik, bel fıtığı, stress ve anksiyeteye iyi gelir. Diz ağrısı, soğuk algınlığı veya astıma bağlı bronşiyal tıkanıklığı giderir.

Süre ve Seans Sayısı Nedir?

Kuru hacamat tedavisi duruma göre haftada 1 veya 2 kere uygulanabilir.

Kupa Terapisine Kimler Uygun Değildir? Yan Etkileri Nelerdir?

Kupa terapisi, düşük riskli bir tedavidir. Yan etkiler tipik olarak tedavi sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıkabilir. Baş dönmesi veya sersemlik, nadiren terleme veya mide bulantısı yaşanabilir.

Tedaviden sonra, fincanın etrafındaki deri tahriş olabilir ve dairesel bir şekilde kızarıklık oluşur. Standart yan etkiler arasında morarma ve eritem (derinin kızarması) olabilir. Aşırı kuru veya çatlak cilt, aşırı açık yara veya ülser, kırık kemik, çıkık eklem, kanama bozuklukları, şiddetli anemi, kas distrofisi, apse ve aşırı şişlik oluşabilir.

“Yaygın olarak ağrılı kaslar için kullanılan Kuru Hacamatın (Vakum Kupa Terapisi) eklem hareketinde azalma, spor yaralanmaları ve hareket performansını iyileştirir.”